Decision details

Appointment of Deputy Mayor and Deputy Mayor's Escort

Decision status: Information Only

Is Key decision?: No

Is subject to call in?: No

Decisions:

The Council noted that, in accordance with S5(1) of Schedule 2 of the Local Government Act 1972, the Mayor, Councillor Margaret Thompson, had appointed Councillor Sushila Abraham to serve as Deputy Mayor for the remainder of her Mayoralty, succeeding Councillor Munir Ravalia with effect from 4 May 2020.

Councillor Munir Ravalia was thanked for serving as Deputy Mayor in 2019/20.

Councillor Abraham had appointed Dr Mathew Abraham as her Escort. 

At its meeting in April 2021, Council will be invited to elect Councillor Abraham as Mayor for the 2021/22 Municipal Year.      

Publication date: 10/06/2021

Date of decision: 19/05/2020

Decided at meeting: 19/05/2020 - Council